İletişim FaaliyetleriŞirketimiz, "Keyifle Çalışmaya Var Mısınız?" mottosu ile düzenlediği toplantıda acenteleri ile bir araya geldi.
Kayseri Şeker’e bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Kayseri, Boğazlıyan, Turhal Şeker Fabrikaları ile Kayseri Şeker’e bağlı iştiraklerden Panpa, Pankent, Pandoğa şirketlerinin sigorta işlemlerinin bir yıllık süre ile Bereket Sigorta Acentesi olan Vakıf Katılım tarafından sigortalanması hususunda anlaşmaya varıldı.Anlaşma kapsamında 31 Ocak 2019 tarihinde Kayseri’de düzenlenen imza törenine, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Bereket Sigorta Genel Müdürü Mahmut Güngör, Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez ve diğer yetkililer katıldı.

Çalışma prensipleri dâhilinde tüm yatırımlarını faizsiz enstrümanlara yapmakta olduklarını, en önemli ilke olarak bütün operasyon ve anlaşmalarında faizsizlik prensibine azami özen gösterdiklerini belirten Bereket Sigorta Genel Müdürü Mahmut Güngör; “Kasko, trafik, yangın, mühendislik, tarım, sağlık, ferdi kaza, nakliyat, hukuksal koruma, oto dışı kaza, DASK ve sorumluluk sigortaları da dâhil tüm branşlarda faaliyet gösteren, kurulduğu günden itibaren teknolojiyi en iyi kullanan şirketlerden birisidir. Kayseri Şeker gibi kurumsal bir firma ile sigorta hizmetleri konusunda acentemiz Vakıf Katılım üzerinden birlikte çalışmak bizleri de memnun etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da imza töreni sonrasında yaptığı konuşmada; “Bereket Sigorta 13.01.2017 tarihinde imzalanan satış ve hisse devir sözleşmesi ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerine devredilmiş bir kurumdur. Böyle önemli bir kurumun bizim gibi bir çiftçi kuruluşu olan ve hissesinin çoğunluğu da Kayseri Pancar Kooperatifine ait olan iki kooperatif kuruluşunun sigorta hizmetleri konusunda hizmet alım sözleşmesi imzalaması, kooperatifçilik açısından da önem arz etmektedir. Bereket Sigorta’nın yenilikçi ve kaliteli hizmet anlayışıyla sigorta sektörüne yeni bir boyut getireceğine inanıyoruz.” dedi.

Katılım bankacılığı sektörünün en genç üyesi olduklarını ve kısa dönemde yaptıkları çalışmalar ile sektörde önemli oyuncular arasında yer almayı başardıklarını belirten Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş ise, “Sigorta sektörü katılım bankacılığının gelişmesi açısından önemli bir alan. Bu noktada sektörün önemli oyuncularından olan Bereket Sigorta’nın bir acentesi olarak bugün bu prensipler dahilinde önemli bir projeye imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde daha da gelişmesini umduğum bu birlikteliğin taraflar için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

156 yıllık tarihi ve 850 bin ortağı ile Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, çiftçilerin hayatını kolaylaştıracak bir işbirliğine daha imza atıyor. İşbirliği kapsamında, belirlenen Bereket Sigorta ürünlerini tercih eden çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklık payları yine Bereket Sigorta tarafından karşılanacak.

Tarım Kredi Kooperatifleri ile Bereket Sigorta arasında yapılacak işbirliği sayesinde, belirlenmiş sigorta ürünlerinden faydalanan çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ortak olmak için ödemeleri gereken ortaklık payları Bereket Sigorta tarafından karşılanacak. Böylece ortaklığa giriş sermayesini ödemeyerek sermaye yükümlülüğünden kurtulan çiftçiler başta sigorta ürünleri olmak üzere tüm faaliyet dallarında ortaklara özel indirimlerden faydalanabilecek. Ayrıca, Tarım Kredi Ortak Kart ile çiftçiler belirli ürün ve hizmetlerde avantajlı fiyatlardan yararlanabilecek.ÇİFTÇİNİN BEREKETİ BEREKET SİGORTA’DAN

Anlaşma kapsamında, Bereket Sigorta’nın 5 farklı sigorta paketinden herhangi birini tercih eden üreticilerin Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklık payı, Bereket Sigorta tarafından karşılanıyor. Belirli bir primin altına düşmemek kaydıyla Tarım Kredi ortaklığı fırsatı sunan ürünler arasında Tarım Sigortaları, Eşya Paket Sigortası, Bereketli Çiftlik Sigortası, Ortak Kaza Sigortası, Çiftçi Hayat Arkadaşım Sigortası bulunuyor. Bunun yanında; TARSİM, Ortak Kaza Sigortası, Bereketli Çiftlik Sigortası, Çiftçi Hayat Sigortası, Eşya Sigortası ürünlerinden toplamda yıllık 1000 lira ve üzerinde prime ulaşan çiftçilerin de ortaklık payları Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik tarafından karşılanıyor.

Bu paketlerden birini yaptıran çiftçiler, Tarım Kredi Kooperatiflerine ortaklık başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâh ilmühaberi ve tarımsal üretim faaliyetini gösteren belgelerden en az biri ile müracaat ederek çok kısa bir sürede ortaklık işlemini tamamlayabiliyor. Ortaklık işlemlerinin tamamlanması ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin sunduğu çok sayıdaki imkândan faydalanma ayrıcalığına kavuşan üreticiler ayrıca, Bereket sigorta tarafından kooperatif ortaklarına sağlanan Genişletilmiş Kasko ve Konut Paket sigorta ürünlerinde de %10 indirime sahip oluyor. Ortak, İlk yıldan sonra kampanya şartlarında yeni poliçe satın alması veya mevcut poliçelerini yenilemesi halinde ortaklık sermayesinin geri kalan tutarları da aynı şartlarda Bereket Sigorta ve Emeklilik tarafından karşılanmaya devam ediyor.

‘BU GÜCE ORTAK OL’

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Bereket Sigorta tarafından sunulan fırsatın üreticilerin kooperatif ortağı olarak Genel Kurullarda oy kullanmasının yanı sıra yetkili organlarda görev alma hakkı kazanmasını sağlayacağını belirten Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, “Bizim dileğimiz, tüm paydaşlara kazanç sağlayan Tarım Kredi Ortaklığına Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı bulunan üreticilerimizin tamamının dâhil olması. Hayata geçirdiğimiz kampanya sayesinde çiftçiler hem sigorta ihtiyaçlarını karşılayarak risklerini güvence altına alacak hem de Tarım Kredi ortaklığının sağlayacağı çok sayıdaki avantajlı fiyat ve hizmetten faydalanabilecek” diye konuştu. “Güçlü bir millet ve güçlü bir devletin temeli ziraattır” sözlerini hatırlatan Poyraz, “Başlattığımız bu kampanya ile tüm üreticilerimizin ‘Bu güce ortak ol’ mottosuyla kampanyamıza destek olmasını bekliyoruz” dedi.Ülkemizde her 4 kişiden birinin tarım ile uğraştığını ifade eden Bereket Sigorta Genel Müdürü Mahmut Güngör ise, “Tarım sektörünün ve bu sektörün emekçileri olan çiftçilerimizin Türkiye ekonomisine katkısı yadsınamaz. Bunun bilincinde olarak tasarladığımız ve hemen hayata geçirdiğimiz yeni işbirliğiyle beraber çiftçilerimizin varlıklarını daha hesaplı bir şekilde güvence altına almalarını ve Tarım Kredi Kooperatifleri ortağı olarak çok sayıda avantajdan faydalanmalarını sağlayacağız” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında;

Türkiye’nin tarımsal kredi ve girdi lideri, çiftçilerin sosyoekonomik güvencesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, ortaklarının ve genel anlamda Türk çiftçisinin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya dönük mal ve hizmetleri zamanında, güvenilir, kaliteli ve uygun şartlarda sağlamayı ve ürünlerini pazarlamayı, Türk tarımını çevreye ve doğaya saygılı, sürdürülebilir en üretken sektör yapmayı amaçlıyor.

Bereket Sigorta hakkında;

Çalışanları ve iş ortakları ile birlikte müşteri beklentilerinin üzerinde hizmet veren ve çağın gerektirdiği değişimlere açık, kendini yenileyebilen kalıcı bir marka olmak hedefiyle yola çıkan Bereket Sigorta, etik değerlere önem vererek, yenilikçi anlayışı ve yaygın hizmet ağı ile katılım sigortacılığında sektörün güven duyulan öncü şirketi olmayı hedefliyor.


T.C. Yargıtay Başkanlığı ile Bereket Sigorta A.Ş. arasında Kasko Sigortası poliçeleri başta olmak üzere sigortacılık hizmetlerinin özel koşullarla sağlanması hususunda protokol imzalanmıştır.Bereket Sigorta A.Ş. Genel Müdürü Mahmut GÜNGÖR ve Yargıtay Genel Sekreteri Yusuf Z. Cenik’in imzaladığı protokolün konusu, Yargıtay Meslek Mensupları ve Yargıtay Çalışanları ile tüm bu sayılan kişilerin eşlerini, birinci dereceden yakınlarını ve onursallarını/emeklilerini kapsamaktadır.T.C. Sayıştay Başkanlığı ile Bereket Sigorta A.Ş. arasında Kasko Sigortası poliçeleri başta olmak üzere sigortacılık hizmetlerinin özel koşullarla sağlanması hususunda protokol imzalanmıştır.
Bereket Sigorta A.Ş. Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile Tarım Kredi Kooperatifleri münhasırlık sözleşmesi imzalayarak güçlerini birleştirdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Groupama ile münhasırlık anlaşmasının 1 Ağustos tarihi itibariyle sona ermesi üzerine Bereket Sigorta A.Ş. Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. ile yeni bir anlaşma imzaladı. Anlaşma ile birlikte bin 625 acente Bereket Sigorta A.Ş. portföyüne dahil oldu. Böylelikle Bereket Sigorta A.Ş. Anadolu’nun en ücra yerlerine kadar ulaşma imkanına kavuştu.En Büyük İkinci Tarım Sigortası Şirketi

Yapılan anlaşma gereği Tarım Kredi Kooperatifleri’nin portföyünün aktarılmasıyla birlikte üretim hacmimiz 1 Milyar TL seviyelerine ulaşacağını belirten Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. Genel Müdürü Mahmut Güngör, “Tarım Kredi Kooperatifleri ve acentelerimiz aracılığıyla Tarsim poliçeleri satışı gerçekleştiren Bereket Sigorta A.Ş. Türkiye’deki ikinci tarım sigortası şirketi haline gelecek ve Türkiye’de tüm sektörün kesmiş olduğu her iki tarım poliçesinden biri Bereket Sigorta üzerinden işlem görecek.” dedi.Büyüme Hedefi; Yüzde 100 Artış

Diğer branşlarda da, Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki mevcut potansiyeli maksimum düzeyde işleneceğini vurgulayan Güngör, “En az yüzde 100’lük bir artış beklemektedir. Bu artışın yıllar itibariyle artarak devam etmesi hedeflenmektedir. Bereket Sigorta A.Ş.’nin yanı sıra Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.’ de münhasırlık anlaşması ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçimize destek amaçlı kullandırılacak kredilere endeksli olarak büyüme gösterecektir. Ayrıca anlaşmanın ardından Bireysel Emeklilik Sistemi’nde de mevcut Tarım Kredi Kooperatifleri personelinin ve uygun şartları taşıyan kooperatif ortaklarının da sisteme dahil edilmesi sağlanacaktır” diye konuştu.

Tarım Sektöründeki Verimliliği Artıracak

Münhasırlık anlaşmasının iki taraf içinde verimi artıracağını kaydeden Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, “Anlaşmanın ardından Bereket Sigorta A.Ş. ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin mevcut olan saha personel yapısı ile Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarına düzenli olarak ziyaretler gerçekleştirilerek bilgilendirmeler yapılacak. Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri ortakları için diğer dağıtım kanallarından farklı olarak özel sigorta ürünleri kurgulanacak ve kooperatif acenteleri aracılığı ile ortakların sigortalanması sağlanacaktır. Kısacası hem sigorta sektörü hem de markalar için önemli olan bu anlaşma ile sektördeki verim artırılacak ve sistemli bir büyüme neticesinde Bereket Sigorta piyasada adından söz edilen bir şirket haline gelecektir” ifadelerini kullandı.

Tarım Kredi Aktif Sorumluluk Üstlenecek

Bereket Sigorta’nın devralacağı portföyün önemine dikkat çeken Poyraz, “Bereket Sigorta’nın gelişmesinde sadece Bereket Sigorta değil, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin, bölge birlikleri ve kooperatiflerinin yanı sıra diğer şirketleri de aktif sorumluluk üstlenecek. Hareketli, karşılıklı bir etkileşimin olduğu ve birbirimizden güç aldığımız, birbirimize güç verdiğimiz, koordineli bir yapı oluşturacağız. Bu şirketler topluluğunun bu anlamda önemli bir katkısının olacağını düşünüyorum. Tarım Kredi olarak köklü bir geçmişimiz var, kültürümüz, geleneğimiz var. Bu gücü en verimli şekilde kullandığımız takdirde Bereket Sigorta ilklerin arasında yer alacaktır.” şeklinde konuştu.

Bereket Sigorta A.Ş. ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. Hakkında:

1995 yılında kurulan Bereket Sigorta A.Ş, kuruluş amacına uygun olarak Türkiye’de konvansiyonel sigortacılığın ulaşamadığı kitlelere ulaşmak ve tabana yayılmasına öncülük etmiştir. Öte yandan 1 Temmuz 2011 tarihinde kurulan Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş, 2012 yılının Mayıs ayında, faiz gelirine duyarlı müşterilerine hizmet verebilmek adına Türkiye’nin ilk faizsiz emeklilik şirketi olarak yola çıkmıştır. Kasko, trafik, yangın, mühendislik, tarım, sağlık, ferdi kaza, nakliyat, hukuksal koruma, oto dışı kaza, DASK ve sorumluluk sigortaları da dâhil tüm branşlarda faaliyet gösteren Bereket Sigorta, kurulduğu günden itibaren teknolojiyi en iyi kullanan şirketlerden biri olmuştur. Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. 26 Kasım 2016 tarihinde, Bereket Sigorta A.Ş ise 13 Ocak 2017 tarihlerinde imzalanan satış ve hisse devir sözleşmeleri ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne devredilmiştir. Şirketlerimiz yeni sermayedarı Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nden aldığı güç ile çiftçilerimizi de içine alan daha geniş bir müşteri kitlesine en iyi kalitede hizmet vermeye başlayarak sektörde ayrı bir yere konumlamıştır. Her iki markanın (Bereket Sigorta A.Ş. ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.) ortaklık yapısına bakıldığında en büyük ana sermayedarı Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğidir. Bin 625 kooperatif ve 17 bölge müdürlüğüyle toplam bin 642 noktada etkin devasa bir yapıya sahip olan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, aynı zamanda çiftçilere en yakın kuruluş hüviyetindedir.Bereket Emeklilik ve Bereket Sigorta Personeli İftar Sofrasında Buluştu. Bereket ailesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da personeliyle iftar sofrasında bir araya geldi. Nakkaş Kebap’da fasıl eşliğinde verilen iftar yemeğine Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Mahmut Güngör'ün yanı sıra, Genel Müdür Yardımcıları ve Bereket Sigorta & Bereket Emeklilik personelinden oluşan yaklaşık 200 çalışan katıldı.Katılımın yoğun olduğu iftar yemeğinde aynı masalarda bir araya gelen Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik yönetim ve personeli, birlikte iftar yaptı. İftarın ardından konuşma yapan Mahmut Güngör, Ramazan ayının birlik ve beraberlik duygularını güçlendirdiğine dikkat çekti. Bereket Emeklilik ve Bereket Sigorta personelinin özveri ile çalışarak hedefleri doğrultusunda ilerlediğini ifade eden Güngör, iftar yemeğinde bereket ailesine yeni katılan personellerle de tek tek ilgilenerek birlik ve beraberliği pekiştiren bu tür organizasyonların devam edeceğini belirtti.

Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş., 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle, çiftçilerin ihtiyaçlarına özel olarak tasarlanan hayat sigortası ürünü ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ve ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ürünlerini tanıttı.

Müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler hazırlamayı misyon edinen Bereket Emeklilik, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde, çiftçiler için çok özel bir ürün hazırladı.

Çiftçilerin ihtiyaçları göz önüne alarak ve onların hayatını kolaylaştırmak noktasından yola çıkarak ‘Çiftçi Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası ürününü geliştiren Bereket Emeklilik, aynı zamanda bir diğer hayat sigortası ürünü ‘Bereket Hayat Arkadaşı’ Hayat Sigortası’nı da müşterilerinin hizmetine sundu. Katılım sigortacılığı kurallarına uygun olarak hazırlanan ürünler, sağladıkları asistans hizmetleriyle de oldukça dikkat çekti.
Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Bölge Müdürleri 11-13 Mayıs tarihleri arasında İzmit Maşukiye’de bir araya geldi.Toplantıda Bereket Sigorta Bereket Emeklilik yöneticileri 2018 Ocak-Nisan Performansını değerlendirerek ,hedeflerini ve stratejilerini paylaştı.

Projelerin ve çalışmaların da istişare edildiği toplantıda karşılıklı fikir alış verişleri ve paylaşımlarda bulunuldu.

Toplantıda Ocak-Nisan performans yönetim sistemi birincisi Şanlıurfa Bölge Müdürü Burhan Demircan’a Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Mahmut Güngör tarafından ödülü takdim edildi.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Bölge Müdürleri, gerçekleşen toplantının ardından doğa içinde çeşitli etkinliklerle keyifli zaman geçirdiler.


Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin Şanlıurfa Bölge Müdürlüğü açılışı; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve şirketlerimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fahrettin POYRAZ, şirketlerimizin Genel Müdürü sayın Mahmut GÜNGÖR ve genel müdür yardımcılarımızın katılımı ile gerçekleşti.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Şanlıurfa Bölge Müdürlüğümüz ile bölge illerindeki acentelerimiz,ve banka şubeleri müşterilerine daha hızlı ve kaliteli hizmet verilmesi sağlanacaktır.

5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Bereket ailesi olarak Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile Emeklilik ve Sigorta Çalıştayı için Kızılcahamam’da bir araya geldik.Çalıştaya, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Genel Müdür yardımcıları Ahmet Bağcı ve Özgür Güven, Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Mahmut Güngör ile diğer şirket genel müdürleriyle, bölge birliği yetkilileri katıldı.Çalıştayda konuşan Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanımız Fahrettin Poyraz, Bereket Emeklilik ve Bereket Sigorta'nın sektördeki rolünü değerlendirdi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürümüz Güngör, yeniden yapılanma sürecinde bir yıl içinde sistem geçişinin yapıldığını, 3 ay gibi kısa bir sürede analizlerin tamamlandığını belirterek, “Bereket Sigorta olarak yönetim kurulumuz bu geçiş süreci ile çok yakinen ilgileniyor. Sektörde şu an mevcut olan en iyi programlardan birine geçilmiş olup, daha önce kullanılmış olan alt yapı ile tam bir entegrasyon sağladık. Öte yandan tekafül konusunda da yoğun bir çalışma yaptık. Bu süreç tamamlandıktan sonra iki konuya odaklanacağımızın bilgisini vermek isterim. Birincisi hepinizin bildiği üzere; tarımsal sigortacılık. Sektörde boş bırakılan alanlara yoğunlaşacağız. Zaten çalıştay süresince de bu konuları konuşacağız. İkincisi de biraz önce ifade ettiğim gibi tekafül konusu. İnşallah bu iki konuda Türkiye’de, sektörde örnek şirket haline geleceğiz” dedi.
Çalıştayın açılış programında katılımcılara hitap eden Genel Müdür Poyraz ise;

Bereket Sigortanın sene sonunda devralacağı portföyün yanı sıra, kendi çalışma alanlarında gelişmesi gerektiğini ifade etti. Poyraz, “Bereket Sigortanın gelişmesinde sadece Bereket Sigorta değil, Tarım Kredi Kooperatiflerinin, bölge birlikleri ve kooperatiflerinin yanı sıra şirketleri de aktif sorumluluk üstlenecek. Hareketli, karşılıklı bir etkileşimin olduğu ve birbirimizden güç aldığımız, birbirimize güç verdiğimiz, koordineli bir yapı oluşturacağız. Bu şirketler topluluğunun bu anlamda önemli bir katkısının olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.Konuşmaların ardından, çalıştay kapsamında Genel Müdür Poyraz başkanlığında şirket genel müdürlerinin de katılımıyla 2018 yılı ilk çeyreğine ilişkin faaliyetlerin ele alındığı değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik’in Türkiye genelindeki acenteleri 17– 19 Kasım tarihleri arasında Antalya’da bir araya geldi. 600’ü aşan acente ile hizmet veren Bereket Sigorta’nın Acenteler Toplantısı’na 240’u aşkın acente katıldı. İki gün süren organizasyonda 2017 yılı değerlendirilirken, 2018’ye ait proje ve hedefleri paylaşıldı.


Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik acenteleri 17-19 Kasım tarihleri arasında “Hayatınızın b planı” konseptiyle, Antalya’da bir araya geldi. Toplantıda Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik yöneticileri 2017 yılını değerlendirerek, 2018 hedeflerini ve stratejilerini acenteleri ile paylaştı.

Toplantıda konuşanTarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Bereket Sigorta Bereket Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karayama, şunları kaydetti:

Bu toprakların anahtar kavramlarından, ’Bereket’i sigorta şirketlerine isim olarak seçen Tarım Kredi’nin; köklü geçmişinden ve yaygın teşkilat yapısından aldığı güçle Bereket Sigorta ve Emeklilik şirketlerinin sektöre önemli kazanımlar katacağına inanıyorum. Bunun için siz değerli acentelerimize her zaman ihtiyacımız var.  2017 yılını geride bırakırken neler yaptık diye arkamıza baktığımızda Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik’in reorganizasyon ve alt yapı süreçlerinin çoğunu tamamladığını söyleyebiliriz. Satış ve satış sonrası hizmet kalitesi artırmak için almamız gereken yol olduğunu biliyoruz ve en iyisini yapabilmek için çalışıyoruz. 2018 yılına bu çalışmaları tamamlayarak girdiğimiz de rekabet açısından oldukça zor olduğunu bildiğimiz sigortacılıkta sektörün önemli oyuncuları arasında olacağımızdan hiç şüphem yok. Tüm bu süreçlerimiz tamamlandığında 2018 yılında daha da güçlenmiş bir marka olacağız.”

Bundan önce olduğu gibi şimdi de Tarım Kredi Kooperatifleri olarak gerekli desteği vermekten çekinmeyeceklerini ifade eden Karayama, “Marka bilinirliğini artırmak ve marka değerimizi korumak için 2018 yılında sürekli bir iletişim planı oluşturacağız. Yeni ürünler geliştirerek siz değerli acentelerimiz rekabet edebilme şansı sağlayacağız. Burada bu ailenin bir parçası olarak acentelerimiz ile beraber bulunmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdür Vekili Balkan Akbaş ise reorganizasyon ve teknik altyapı çalışmaları geçen 2017 yılını değerlendirirken, gerek yeni ürün çalışmaları, gerek teknik yeterlilik gerekse insan kaynağı açısından 2018 yılına hazır bir şekilde gireceklerini ifade etti.

Akbaş sözlerine şöyle devam etti: “Bereket ailesi olarak acentelerimizle bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik ailesi olarak, güçlü bir altyapı, insan kaynağı ve dağıtım kanallarımız ile geleceğe emin adımlarla yürümekteyiz. Acentelerimiz ile birlikte büyümeye ve büyük başarılara imza atmaya devam edeceğiz”

Bir İdeal Sigorta Hakan Özgün’ün acente temsilcisi olarak konuşmasıyla devam eden program, Yönetim Kurulu Başkanı Karayama’nın moderatörlüğünde gerçekleşen soru-cevap şeklindeki söyleşiyle noktalandı.

Toplantıda verimlilik ve üretim kategorilerinde ilk üç acenteye Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Yönetim Kurulu tarafından ödülleri takdim edildi.

Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik acenteleri, gerçekleşen toplantının ardından fasıl eşliğindeki gala yemeğinde eğlenme fırsatı buldu.


Hedeflerinin en büyük sigorta gruplarından biri haline gelmek olduğunu söyleyen Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdür Vekili Balkan Akbaş, “Asıl hedefimiz en iyi şirket olmak. Bu hedef gerçekleşince, büyüklük de ardından gelecektir” dedi. 


Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdür Vekili Balkan Akbaş, Bereket Sigorta’nın şu anki portföyünün 150-200 milyon arasında olduğunu söyleyerek, beklentilerinin bu rakamların çok üzerinde olduğunu ifade etti. Akbaş şöyle devam etti: “18 Kasım 2018’de Tarım Kredi Kooperatiflerinin başka bir sigorta şirketiyle olan münhasırlık sözleşmesi bitecek. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kestiği özellikle TARSİM poliçeleri var. O poliçelerin Bereket Sigorta tarafından kesilmesi gündeme gelecek. Bunun haricinde, 1.625 kooperatiften çiftçilerimiz yani ortaklarımızın sigorta ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi ürünler çıkaracağız. Dolayısıyla mevcut durumuyla bile Bereket Sigorta kısa ve orta vadede iki-üç kat prim büyüklüğüne ulaşabilecek. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin mevcut prim üretimi hayat dahil yaklaşık 450 milyon civarında. Yani bizim hem Bereket Emeklilik olarak kredi hayat üretiminde hem Bereket Sigorta olarak özellikle TARSİM’de üretim riskimiz kalmayacak. Dolayısıyla sürekli büyüyen bir şirket olacağız.”Mevcut hayat dışı prim üretiminin 5 yıl içerisinde yaklaşık 1.5 milyar liraya çıkarılmasını hedeflediklerini belirten Akbaş, “Hayat sigortası prim üretimini yıllık 100 milyon civarına çıkarabilirsek, aynı zamanda emeklilik üretimiyle birlikte bundan 5 yıl sonra şimdikinin yaklaşık 10 katı büyüklüğünde bir şirketten bahsediyor olacağız. Hedefimiz Türkiye’nin en büyük sigorta gruplarından biri olmak. Teknolojiye, insan kaynağına yatırım yaparak Türkiye’nin en iyi sigorta şirketi olmak istiyoruz. En iyi sigorta şirketi olunca, o büyüklük kendiliğinden gelecektir” dedi. Akbaş, en iyi sigorta şirketi olmaktan ne kastettiğini de şöyle açıkladı: “En iyi şirket olmak demek, müşterinin çok kolay ulaşabildiği, süreçlerin çok kolay takip edilebildiği bir sigorta şirketi olmak diye özetlenebilir.”

 

TRAFİK ENDİŞESİ

Trafik sigortasındaki son dönemde yaşanan gelişmeleri de yorumlayan Balkan Akbaş, “2013-2015 yılları arasında sigorta şirketlerinin daha önceden öngörmediği birtakım hasarlar gündeme geldi. Sigorta şirketleri geçmiş 10 yıla ait daha önceden ödemeyi düşünmedikleri çok miktarda hasarı ödediler ve bundan dolayı primler çok arttı. Aslında fiyatlar şu anda makul seviyede diyebilirim. Bu primlerden trafik poliçesi yazılabilir mi? Yazılabilir. Ama bizim açımızdan belirsizlik şu: Yarın gündemimizde olmayan yeni hasarlar ödeyebilir miyiz? Örnek vermemiz gerekirse, son 1 yıldır gündemimize bakıcı gideri diye bir gider girdi. Destekten yoksun kalan kişinin ya da bedeni hasardan dolayı maluliyet yaşayan kişinin bakıcı giderlerini ödemek gibi bir durumumuz var. Şöyleki; teminat dahilinde olduğunu düşünmediğimiz yeni hasarlar geliyor. Yeni hasarların boyutunu da öngöremediğimiz için tabii ki ihtiyatlı olmak zorundayız. Mahkemeden gelecek yeni bir kararla, bugüne kadar hiç düşünmediğimiz yeni giderleri geçmiş poliçelerden dolayı ödeyebiliriz. Bu öngörülemez durumdan dolayı şirketler bu prim seviyelerinden kaygı duyuyor. Yoksa bütün koşullar böyle devam ederse tabii ki fiyatlar makul. Ama dediğim gibi, belirsizlikler söz konusu” şeklinde ifadelerde bulundu.

BES ŞİRKETLERİNDE CAYMA ORANLARI YÜKSEK

Otomatik katılımla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Balkan Akbaş, bu konuda şunları söyledi: “Otomatik Katılım mevzuatı çok çabuk ve bazı hususlarda beklemediğimiz bir şekilde çıktı. Çünkü cayma süresi ile ilgili, işveren katkısı ile ilgili farklı konular konuşmuştuk. Bunlar kamuoyunda tartışılmıştı ama geldiğimiz noktada işveren katkısının olmadığı, devlet katkısının sadece taahhüt olarak sunulduğu, katılımcıların tam olarak bilinçlendirilemediği bir sistem ortaya çıktı. Şu anda herkes cayma oranlarının yüksek olduğunu söylüyor. Buradaki ana konu ise bilgilendirme eksikliği olarak gösteriliyor. Ama emeklilik şirketlerinde çalışan katılımcıların cayma oranlarına baktığımızda, daha yüksek olduğunu görüyoruz. Peki, emeklilik şirketleri kendi çalışanlarını da mı bilgilendiremedi? Cevap hayır. Çünkü onların işveren grup emeklilik sözleşmeleri var. O zaman mevzuat çıkarılırken, belki de denilmeliydi ki, işveren grup sözleşmesi olan kurumlar otomatik katılımın dışındadır. Bilinçsiz mi emeklilik şirketi çalışanı? Değil. Demek ki ihtiyacı karşılamıyor, yanlış kurgulanmış. Geldiğimiz noktada otomatik katılımın tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. O zaman demek ki sistem kurgusu değişmeli.”


7 AYDA 3.2 MİLYON KİŞİ BAŞARIDIROtomatik katılımda cayma oranlarını da yorumlayan Akbaş, “Katılımcılar 2 ay içerisinde caymazlarsa bu haklarını kaybedeceklerini düşünüyorlar. Burada bizim de eksikliklerimiz var; kamuoyunu gerçekten yeterince bilgilendiremedik. İyi bilgilendirdiğimizde sistemden çıkıp tekrar girmek isteyenler var. Onları tekrar sisteme dahil edebilecek yapıyı kurduğumuzda otomatik katılımın iyi bir noktaya geleceğini düşünürüz. Herkes cayma oranlarından bahsediyor ama 3 milyondan fazla kişi sisteme girdi. Gönüllü BES 2003 yılında başladı ve 2017 yılının başına kadar 6 milyon kişiyi sisteme dahil edebildik. Oto BES’te ise sadece 7 ayda 3.2 milyon kişi sisteme girdi. Bu bir başarıdır, bunu görmek zorundayız. Sistemden cayan 3 milyon kişiden değil, sistemde kalan 3 milyon kişiden söz etmek lazım. Çünkü caymaların sebeplerine baktığımızda, genelde gelir seviyesinin çok düşük olduğu, asgari ücretlilerde caymanın yoğun olduğunu görüyoruz. Bu da çok normal geliyor bana. Çünkü biz kişilerin geleceğe yatırım yapmasını istiyoruz. Düşük gelirli kişi bugünü kurtarmamış ki geleceğe yatırım yapsın” diye konuştu.

Bereket Sigorta A.Ş, ülkemizin süt sektörü ve pazarının gelişmesinde önemli bir kurum olan Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği‘nin iştiraki SÜTBİR Sigorta Ltd. Şti. ile acentelik sözleşmesi imzaladı.


Konuyla ilgili olarak Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Hizmet Binasında düzenlenen imza töreninde, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü ve Bereket Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan KARAYAMA ile  Türkiye Süt Üreticileri Merkez BirliğiBaşkanı Tevfik KESKİN hazır bulundular. 

Bereket Sigorta A.Ş. ve SÜTBİR  Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd.Şti. arasında imzalanan protokole göre, Türkiye genelinde 745 ilçede 307 alt birliği bulunan ve bu  birliklere bağlı olarak faaliyet gösteren toplam 250.000 üreticinin kayıtlı bulunduğu Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği’nin üyelerine tarım sigortası başta olmak üzere işyeri, kasko, trafik, özel projeler gibi sigorta ürünlerinin satışı gerçekleştirilecek.

Anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü ve Bereket Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan KARAYAMA, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği ile imzalanan acentelik protokolü ile sigortacılık hizmetlerimizden daha fazla sayıda çiftçinin yararlanmasına olanak sağlayacaklarını belirterek, Tarım Kredi Kooperatiflerinin vizyonuna uygun olarak ülke çiftçisinin her alanda desteklenmesi amacında olduklarını ifade etti. KARAYAMA, özellikle Tarım Sigortalarında önemli bir iş ortağı olarak gördükleri Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği ile yaptıkları işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de sözlerine ekledi.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin ise Bereket Sigorta ile yapılan iş birliği hakkında şunları kaydetti: Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği olarak Ülkemizde çiftçilerimizin can damarı haline gelen ve faaliyet alanları sadece çiftçilerimizin refahı, verimliliğini arttırmak olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin şirketlerinden Bereket Sigorta ile acentelik sözleşmesi imzalamanın gururu içerisindeyiz. Her iki örgütün  vizyon ve misyonunun aynı amaca yönelik olması münasebetiyle de omuz omuza verip üreticilerimiz için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Sayın Genel Müdürümüz Ayhan KARAYAMA’nın da böylesine hayırlı ve yenilikçi bir işe ön ayak oldukları için hepinizin huzurunda kendisine Merkez Birliğimiz ve üreticilerimiz adına teşekkür ediyorum.

İmzaların ardından Bereket Sigorta A.Ş Genel Müdür Vekili Balkan Akbaş tarafından, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin’e,  acente yetki belgesi  takdim edildi.


 İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 16-17 Kasım’da gerçekleştirilen Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde konuşmacı olan Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdürü Balkan Akbaş şunları kaydetti:


İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 16-17 Kasım’da gerçekleştirilen Küresel Katılım Finans Zirvesi’nde konuşmacı olarak yer alan Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik Genel Müdür V. Balkan Akbaş; ''Tartışılan ekonomik modellerin içerisinde İslami Finans ön plana çıkıyor. İslami finans için faizsizlik olmazsa olmaz kuraldır. Biz kârımızı çalışanlarımızla, sermayedarlarımızla ve ülkeyle paylaşacağız. Çok daha güzel bir dünya için kazancı paylaşmak lazım.'' dedi.


Akbaş katılım sigortacılığına dair şunları kaydetti: “Risk transferi esasına dayanan geleneksel sigorta sisteminden farklı olarak risk paylaşımına dayanan bu sistemde, katılımcıların ödediği primlerden sigorta şirketi ilgili masraflarını aldıktan sonra katılımcılara ait bir fona yönlendirilerek talep edilen tazminatlar bu fon tarafından karşılanması sağlanıyor. Böylece tüm müşteriler ortak risk paylaşımı ve dayanışma şartları dâhilinde söz konusu fona katkı sağlıyor. Türkiye’nin yüzde 99’unun Müslüman olması, ülke nüfusunun hızla büyümesi, Ortadoğu ve Arap dünyası ile olan ticari etkileşimimizin artması, katılım sigortacılığındaki potansiyelimizi ortaya koyuyor. Devletin faizsiz finans sistemine dönük desteği, katılım bankalarının sayısının artması ve İslami finans fonlarının çeşitlenmesi katılım sigortacılığına yönelimi hızlandırmaktadır. Faiz hassasiyeti nedeniyle konvansiyonel banka ve sigortacılık ürünlerine mesafeli yaklaşan müşterilere yönelik oluşturulan “Katılım Bankacılığı ve Sigortacılığı” banka ve sigorta piyasasının çeşitlendirilmesi konusunda yenilikçi bir finansal sistem (İnsani Finans) olarak oldukça etkili olacaktır.” dedi.
İlk sizin haberiniz olsun

E-Bülten listemize kayıt olun en son kampanyalarımız ve ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.

7/24 Müşteri Hizmetleri

Güler yüzlü müşteri hizmetleri personelimiz ile ihtiyaç duyduğunuz her an sadece bir rakam uzaktayız.

 0 850 220 91 81

Genel Müdürlük

Saray Mahallesi
Dr.Adnan Büyükdeniz Caddesi
No:8 Kat:1-2 Ümraniye/İstanbul

bilgi@bereketsigorta.com.tr 

0 216 633 71 00

Bölge Müdürlükleri Temsilcilikler
  • Dask
  • tcbasbakanlikhazine
  • bilgitoplumuhizmetleri