Haberler-2015 > Sigortacılar sahte kaza tutanağı düzenleyenlere karşı mücadele başlattı - Hürriyet

Sigorta şirketleri, sahte kaza tespit tutanağı düzenleyerek, sigortadan haksız kazanç elde etmek isteyenlerin peşini bırakmıyor. Önceleri anlaşma yoluna giden şirketler, şimdilerde sahte tutanak düzenleyenleri yargılatmak için üst üste dava açıyor.KAZA tespit tutanağı uygulaması ile artan sahte hasarlar, sigortacıları canından bezdirdi. Sahte hasarla mücadele etmek için Sigorta Sahtekarlığı Bilgi Sistemi kuran, yine de kesin sonuç alamayan sigorta şirketleri, çareyi mahkemelerde arıyor. Önceleri, sahte hasarı tespit ettiklerinde, taraflarla anlaşma yoluna giden sigortacılar, şimdilerde caydırıcı olsun diye sahte tutanak düzenleyenleri yargılatmak amacıyla üst üste dava açıyorlar.

Sigorta Bilgi Merkezi Müdürü Mehmet Üst, sahte hasarla mücadele etmek amacıyla Sigorta Sahtekarlığı Bilgi Sistemi kurduklarını belirterek, sistemin internet üzerinden kullanılabildiğini ve her türlü şüpheli hasarla ilgili ihbar yapılabildiğini söyledi. Mehmet Üst, bugüne kadar Bilgi Sistemi’ne 2 bin 574 ihbar geldiğini ve bunun da bin 703’ünün düzenlenen sahte kaza tespit tutanaklarından oluştuğunu ifade ederek, bunlardan bir kısmının mahkemelerde olduğunu kaydetti.
Bereket Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, kaza tespit tutanağı ile birlikte usulsüzlüklerin arttığını belirterek, sigorta şirketlerinin bu durumu yakın takibe aldığını söyledi. Recep Koçak, sahte kaza tespit tutanağı ile en son yaşanan bir olayı da şöyle anlattı: “Aydın’da yine böyle bir olay ile karşılaşıldı. Kasko sigortası olmayan bir araç ile motosikletin sürücüsü kazadan sonra kusur durumlarını değiştirerek, tutanak düzenlemişler. Motosikletin sigorta poliçesi bizim şirketimizden yapılmıştı. Kusurlu tarafın kasko poliçesi olmayınca, kusur durumunu karşı taraftaymış gibi gösterip, tutanak tutmuşlar. Sigorta eksperi hasarı inceleyince durumu ortaya çıkardı. Sigorta şirketinin şikayeti üzerine her iki taraf da sahte hasar düzenlemekten, dolandırıcılıktan ve belgede sahtecilikten Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp, cezalandırıldılar. Sanıkların hasar taleplerinden vazgeçmeleri de sonucu değiştirmedi. Mahkeme suçun tamamlandığına ve zarar gerçekleşmese de dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik suçunun işlendiğine kanaat getirerek, sürücüler hakkında davayı ceza kararı ile sonuçlandırdı.”

İspatlayamadığımızda ödüyoruz

Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, kaza tespit tutanağı nedeniyle reddettikleri hasarlar kadar kuvvetli şüpheye rağmen ispatlayamadıkları için ödemek zorunda kaldıkları hasarlar olduğunu da söyledi. Ragıp Yergin, sahte hasarlarla en etkin biçimde mücadele etmek için iki ayrı departman oluşturduklarını da vurgulayarak, “Otomotiv kökenli uzmanlardan oluşmuş kontrol elemanlarımız beyan, hasar ve onarım uyumunu teknik bir yaklaşımla inceleyip, kontrol etmekte ve şişirilmiş talepleri asgariye indirmektedir. Bir de dış kaynak da kullanan tahkikat departmanımız bulunmakta. Buradaki görevliler de, şüpheli bulunan hasarları, olay yerini incelemekte gerekirse şahitlerle de görüşmektedir” diye konuştu.


Caydırıcı olsun diye dava açıyoruz

LİBERTY Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, sektörde, suistimal girişimleri tespit edildiğinde hak talep edilmeyeceğine yönelik feragatname almayı yeterli bulma şeklinde bir eğilim olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Sektör olarak özeleştiri yapma zamanı geldi de geçti. Çünkü, bu konulara dosya bazındaki tasarruf olarak yaklaşım gösterildiği müddetçe, haksız kazanç peşinde koşanlara karşı caydırıcı olamayız. Artan maliyetler de fiyat artışı olarak diğer müşterilerimize yansır. Şu an bizim şirket olarak muhtelif mahkemelerde suistimallerle ilgili 21 davamız bulunmakta. Geçen ay Rize’de bir dava lehimize sonuçlandı ve ilgili kişiler mahkum oldu.”


50’nin üzerinde dava açtık

Bereket Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, kişilerin kaza tespit tutanaklarını doldururken dikkatli davranmaları gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Kazanın tarafları, tutanağa geçirilen kazanın farklı aktarılmasına yönelik talepleri kesinlikle kabul etmeliler. Olayı olduğu gibi tutanağa geçirmeliler. Mümkünse, olaydan sonra henüz araçlar yerinden hareket ettirilmeden fotoğrafının çekilmesinde fayda var. Sadece Bereket Sigorta olarak bizim şikayetimiz üzerine açılmış 50’nin üzerinde dava dosyası var. Vatandaşlar küçük menfaatler için hayatlarını karartmasınlar.”

İlk sizin haberiniz olsun

E-Bülten listemize kayıt olun en son kampanyalarımız ve ürünlerimizden ilk siz haberdar olun.

7/24 Müşteri Hizmetleri

Güler yüzlü müşteri hizmetleri personelimiz ile ihtiyaç duyduğunuz her an sadece bir rakam uzaktayız.

 444 27 58

Genel Müdürlük

Saray Mahallesi
Dr.Adnan Büyükdeniz Caddesi
No:8 Kat:1-2 Ümraniye/İstanbul

bilgi@bereketsigorta.com.tr 

0 216 633 71 00

Bölge Müdürlükleri Temsilcilikler
  • Dask
  • tcbasbakanlikhazine
  • bilgitoplumuhizmetleri